e-Zdar - logo - link home

Lyžování na Vysočině 

 

pro cyklisty     mapa Žďáru     home   

!!Aktuální stav sněhu a stop!!

diskuse o lyžování

lyžařské trasy

sjezdovky

půjčovny lyží

jak koupit lyže

graf množství sněhu

prodejny s lyžařskými potřebami

mazání lyží

druhy sněhu

lyžařské desatero

Lyžaři najdou v oblasti Žďárských vrchů velice zajímavé a specifické podmínky pro svůj sport. Hlavně lyžaři běžci a turisté na běžkách tady najdou velice vhodné terény, které se vyznačují tím, že můžete jezdit křížem krážem po poměrně rozsáhlém území, protože vám jako na horách nestojí v cestě příkré srázy, vysoké stěny a hluboká údolí. V zimě je celá oblast protkána řadou stop, které se táhnou přes mnohé horizonty všemi směry a mnoho jejich kilometrů je i strojově upraveno místními lyžařskými kluby a dalšími subjekty, které podporují turistický ruch v bílých stopách. Jejich kompletní mapu najdete na stránce lyžařské trasy. K dokonalosti tu chybí snad jen několik stovek metrů nadmořské výšky, které by v těchto zeměpisných šířkách zajistily nižší průměrnou teplotu a tím dostatek sněhu po celou sezónu. O to zajímavější pro vás budou aktuální informace, jak to tu právě vypadá. Najde se tu i několik malých sjezdovek pro méně náročné milovníky spouštění se s kopce. Od ledna 2006 funguje diskuse o lyžování na vysočině, docela se osvědčila, váš příspěvek bude samozřejmě vítán.

  
  obr. Žďárská rolba při údržbě stop na Hynkovci
                  

 

odkazy pro lyžníky:

  holidayinfo

  www.skiindex.cz

  goldenski

  ski-adventure.cz

  Krkonošská 70

  www.swixsport.com

  www.tokowax.com

  Lyže - Mujsport.cz

www.vasautobus.cz – CYKLOBUSY A  SKIBUSY -  přehled provozovaných linek ČR a SR

Rolba a skútr používané u Žďáru na úpravu turistických stop jsou v majetku TJ ŽĎAS Žďár nad Sázavou a jsou zakoupeny TJ ŽĎAS z vlastních prostředků (cca 1,5 mil korun je pořizovací cena rolby a skútru). Tratě upravuje lyžařský oddíl TJ ŽĎAS. Ten upravoval stopy pro veřejnost i v osmdesátých letech (městem financovaná úprava stop na Račín-tehdy dotace řádově v tisíci korunách).

Z dopisu čtenáře

Ahoj
Prožil jsem zcela náhodou pohádkový víkend na Vysočině. Náhodou proto, že ubytování jsem si objednal již před vánocemi. Víkend to byl díky pololetním prázdninám prodloužený. Podmínky ideální. Snad takové na Vysočině nepamatuji.
Upravené stopy fantastické.
Mnohokrát jsem byl i dojat. To když jsem srovnával doby minulé, kdy jsme jezdili na Vysočině hlavně po vyplužených cestách, kde se nemusela šlapat stopa. Lehkost s jakou se dnes lyžař doslova vznáší bílou plání je nesrovnatelná.
Přitom Vysočina neztratila nic ze své pohostinnosti. Přes velký nával zvládaly hospody svůj úkol ze všech sil.  Vzorná a rychlá obsluha v Maršovské Rychtě, dobrý nápad se stýblem do lahve nealka ve Studnici, aby ti, co se nevešli dovnitř se mohli alespoň napít, až po systém dva ven, dva dovnitř ve Fryšavě.
 Pospolitost lyžařů dobrá. Většinou se dodržovala vžitá pravidla. Na vzájemné zdravení v tom návalu už místo nebylo. Ale mimo dálnice v lesích, fungovalo i to. Všem takovým za to budiž dík.
 Osobně jsem měl jen jeden problém. Křižovatky tras uprostřed bílých plání. Která vede kam a kudy? Pomáhal jsem si kompasem a dotazy. Fungovalo to. Ale možná by nebylo od věci, kdyby v hotelích a hospodách byly vyvěšené jednoduché plánky. Pravdou je, že tento týden byl mimořádný. Může přijít obleva a všechno bude jinak a asi se to navyplatí, nevím.
Strašně moc bych chtěl poděkovat všem těm, kteří se o tu bílou pohádku zasloužili. Bezejmanným řidičům rolb a skůtrů, jejich sponzorům, a všem ochotným a pohostinným lidem, kuchařům, číšníkům a hospodským, kteří skvělým přístupem dělají z Vysočiny to, čím je. Sen všech rekreačních běžců. Slušelo by se také poděkovat sv. Petrovi. Ať nám ještě ráčí zachovati svou přízeň.
Jirka Tintěra  7.2.2005

fotogalerie  

ideální terény pro lyžařskou vyjížďku- - lesní železnice

 

 

WebZdarma.cz